SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

ABC-mobiilin kyydissä jo yli 700 000 käyttäjää – digimyynti vahvassa kasvussa

Jaa

ABC-mobiili vahvistaa asemaansa tiellä liikkuvien ykkössovelluksena. Yhä useampi ABC-ketjun ostos tehdään mobiilisti: osalla asemista jo lähes viidennes tankkauksista ja yli puolet autopesuista tehdään sovelluksen kautta. 

ABC-mobiililla on jo yli 700 000 käyttäjää.
ABC-mobiililla on jo yli 700 000 käyttäjää. Nico Backström

ABC:llä digitaalinen kauppa on kasvanut vahvasti viime vuosina.

– ABC-mobiilissa oli viime vuonna yli seitsemän miljoonaa maksutapahtumaa ja vuosimyynti liikkuu sadoissa miljoonissa euroissa. Nyt rekisteröityneiden käyttäjien määrä on jo yli 700 000, iloitsee ABC-ketjun johtaja Harri Tuomaala SOK Liikennekaupasta.

Viimeisen vuoden aikana käyttäjien määrä on kasvanut yli 100 000 rekisteröityneellä käyttäjällä. Maksutapahtumien määrä sen sijaan kasvoi jopa kahdella miljoonalla.  

Etenkin sähkölataus tuo uusia käyttäjiä

ABC-mobiilin palveluihin kuuluvat muun muassa mobiilitankkaus, ennakkoon maksettavat ruokatilaukset, sähköauton lataus sekä autopesu.

Viime vuosina ABC-mobiilin käyttö on kasvanut selkeästi kaikissa sovelluksen palveluissa.

– Esimerkiksi sähköautoilun nousu tuo ketjulle yhä enemmän täysin uusia asiakkaita, kertoo ABC-ketjun digitaalisesta liiketoiminnasta ja kehityksestä vastaava johtaja Jussi Säilä SOK Liikennekaupasta.

Mobiilitankkaajia eniten pääkaupunkiseudulla

ABC-mobiilin suosituin palvelu on mobiilitankkaus, joka kehitettiin S-ryhmässä ensimmäisenä maailmassa kymmenen vuotta sitten.

Mobiilitankkaus on erityisessä suosiossa pääkaupunkiseudulla. Muutamilla pääkaupunkiseudun ABC-asemilla jo lähes viidennes tankkauksista tehdään mobiililla. Toiseksi eniten mobiilitankkauksen osuus korostuu Pirkanmaan ja Pohjois-Savon asemilla.

ABC Ravintolan mobiiliostoissa piikki Itä-Suomessa

Ravintolapalveluiden mobiilitilaukset korostuvat tällä hetkellä sen sijaan Itä-Suomessa, jossa osassa ABC-asemia jopa yli kymmenes ravintolatilauksista tehdään mobiilisti.

– Ennustamme, että ravintolatilausten teko mobiilisti kasvattaa suosiotaan tulevaisuudessa liikennemyymälöissä eri puolilla Suomea. Olemme saaneet asiakkailtamme palautetta etenkin nopeudesta ja helppoudesta – ABC Ravintolan annokset voi tilata ennakkoon asemalle jo tien päältä, Säilä kertoo.  

ABC on panostanut digitaalisuuteen vahvasti. Tänä vuonna uudistetaan ABC-mobiilin ilmettä, mikä helpottaa sovelluksen käyttöä entisestään. Tulevaisuudessa tekoäly ja suosittelu ovat asiakkaan apuna.

Myös muutamissa ABC Liikennemyymälöissä testissä olevat pikakassat ja reaaliaikaiset noutonäytöt ovat yksi osa ketjun digikehityspolkua.

Yhteyshenkilöt

SOK:n viestintä

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.

Puh:050 472 2745viestinta@sok.fi

Kuvat

ABC-mobiililla on jo yli 700 000 käyttäjää.
ABC-mobiililla on jo yli 700 000 käyttäjää.
Nico Backström
Lataa

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt. ​ 

Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta. ​ 

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa. ​​ 

#parempipaikkaelää

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Grillikaupoilla näkyy nyt suomalaisten asennemuutos – Prisman myyntidata kertoo minkä hintaisia grillejä tällä hetkellä halutaan26.3.2025 07:22:00 EET | Tiedote

Usein kuultu vitsi suomalaisten päättäväisyydestä grillata säällä kuin säällä vaikuttaisi pitävän monen kohdalla paikkansa, kertoo Prisman asiakasomistajille tehty tuore kyselytutkimus. Vaikka suurin osa lähes 1200 vastaajasta on poutasään grillaajia (69 %), merkittävä osa (25 %) on valmis pistämään grillin kuumaksi olosuhteista riippumatta. Kyselystä sekä Prisman tuoreesta myyntidatasta selviää myös, millainen grilli nyt halutaan ja mitä sinne aiotaan laittaa.

S-ryhmän päivittäistavarakaupan vahva vuosi mahdollistaa jatkopanostukset myymäläverkoston ja verkkokaupan kehittämiseen26.3.2025 07:15:00 EET | Tiedote

S-ryhmän päivittäistavarakauppa kasvatti edelleen markkinaosuuttaan vuonna 2024. S-ryhmän päivittäistavarakaupan myynti kasvoi 3,6 prosenttia vuonna 2024. Nielsenin myymälärekisterin mukaan S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 48,8 prosenttia (+0,6 %-yks.). S-ryhmä vahvisti asemaansa myös ruoan verkkokaupan markkinajohtajana ja jatkoi investointeja sekä myymäläverkoston että verkkokaupan kehittämiseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye