Pirkanmaan Osuuskauppa

Vappuaattona avautuva Kalevan Hertta on korttelin oma ravintola yhdessäololle – ruokalista nojaa laadukkaaseen pubiruokaan

Jaa

Tampereen uusi kortteliravintola Kalevan Hertta juhlii avajaisiaan vappuaattona. Rennon ravintolan kantava teema on naapuruston oma olohuone: iloista yhdessäoloa hyvän ruoan, juoman, seuran ja pelailun merkeissä. Sijaintinsa myötä Hertta toimii myös erinomaisena etko- ja jatkopaikkana Tammelan stadionin tapahtumille. Ruokalista tekee kaupunginosalle kunniaa ja pian herkutellaankin Stadionin klubileivällä, Aaltosen lohikeitolla, Hippos-burgerilla, Litukan punajuuripullilla ja Siirtolapuutarhan omenahyveellä.

Hertta avataan virallisesti vappuaattona, keskiviikkona 30. huhtikuuta. Ryhmäpäällikkö Anette Mellin paljastaa, että ovea raotetaan uteliaimmille kuitenkin jo lauantaista 26. huhtikuuta alkaen.

– Kiinteistö on ollut viime kuukaudet rempassa niin ulkoa kuin pressujen sisäpuoleltakin. Saimme helmikuun avausuutisen jälkeen lukuisia toiveita, joiden avulla teimme ruokalistaan vielä viimeisiä viilauksia – iso kiitos kaikista kommenteista. Vappuaatosta käynnistyy yli viikon kestävä avajaishumu, mutta jo edeltävän viikon lauantaista alkaen voi tulla kurkistamaan, miltä uusi ravintola näyttää sekä tietysti testaamaan annoksia.

Reseptiikasta vastannut keittiötoimenpäällikkö Mikko Mäkipää lupaa, että luvassa on rehtiä pubiruokaa, kuten klassisia täytettyjä leipiä, fish & chips, burgereita ja pizzoja.

– Laadukkaista raaka-aineista valmistettu pubiruoka on simppeliä mutta kaunista. Valmistamme Hertan annokset paikan päällä ja käsityötä on paljon. Esimerkiksi leikkeet leivitetään käsin ja omenapaistos leivotaan itse. Leikkeen pitää olla ohut, pinnasta kullanruskea ja sisältä mehukas – ja siitä pitää lähteä nälkä. Tasalaatuisuus varmistetaan meillä aidolla saksalaisella schnitzel-prässillä.

Herkullisia kasvisvaihtoehtojakaan ei ole unohdettu: listalta löytyy esimerkiksi falafel-annos naposteluun, kasvisburger ja vegaaniset punajuuripullat sienikastikkeella.

– Jos pitäisi nimetä Hertan kaksi erikoisuutta, olisivat ne fish & chips ja meidän kasvisburgeri, jonka välissä on aivan törkeän hyvä, omalla reseptillä valmistettu punajuuripihvi, Mikko fiilistelee.

Alkulämmöt ja jälkitunnelmat hyvässä seurassa

Kortteliravintolaan tulee runsas valikoima erilaisia lautapelejä pidempään viihtymiseen. Kesällä alkaa Hertan pubivisa.

– Kunhan kelit tästä lämpenevät, Hertan edessä pääsee pelaamaan mölkkyä ja petanqueta uusien ja vanhojen tuttujen kanssa, Anette maalailee.

Keskeinen sijainti Tammelan stadionin vieressä tietää täydellisiä puitteita myös jalkapallon, keikkojen ja muiden tapahtumien etkoille ja jatkoille.

– Sekä Kalevan Puistokadun että Teiskontien suuntaisesti levittyvällä terassilla kelpaa seurata kaupungin vilinää. Ja mainittakoon vielä, että terassille ovat tietysti tervetulleita myös koirakaverit, Anette lisää.

Uniikin kaupunginosan kaikki sävyt

Sisustuksessa näkyy asuinalueen omintakeinen historia vuosikymmenten takaa aina tähän päivään. Seinien tauluissa vilahtavat niin Ilmarinkadun värikkäät talot, ratikkakiskot, Litukan siirtolapuutarha kuin Kenkätehdas Kalevakin. Paikallisten valokuvaajien ikuistamia hetkiä on kerätty monesta paikasta eri aikakausilta.

Hertta on osa paikallista yhteisöä ja kanta-asiakkaiksi tulevia naapureita tullaan huomioimaan.

– Hyvästä naapurustosta kertoo yleensä se, että porukka kokoontuu viettämään yhdessä aikaa vaikkapa pihajuhliin. Saimme tästä idean ja tulemme kutsumaan Hertan kantiksia terassikauden avajaisiin ja muihin tapahtumiin pitkin vuotta. Kantikseksi pääsee S-Etukorttia ahkerasti käyttämällä, Anette vinkkaa. 

Kortteliravintola Kalevan Hertta:

Osoite: Teiskontie 1, Tampere

Tutustu ruokalistaan Raflaamossa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Pirkanmaan Osuuskauppa on yksi S-ryhmän yhdeksästätoista alueosuuskaupasta. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1 170,8 miljoonaa euroa ja liiketuloksemme 33,1 miljoonaa euroa. Meidät omistaa 230 000 asiakasomistajaamme, joille annamme toimintamme hyödyn takaisin edullisimpina hintoina, palkitsemisena ja vastuullisesti rakennetuilla, laadukkailla palveluilla. Meillä työskentelee 3 000 palvelualan ammattilaista noin 115 toimipaikassa ympäri Pirkanmaan: Prismoissa, S-marketeissa, Saleissa, ruoan verkkokaupassa, Sokoksella, Emotioneissa, S-Pankissa, Kukittamoissa, parturi-kampaamoissa, ravintoloissa ja ABC-liikennemyymälöissä. Olemme pokanneet Suomen innostavimmat työpaikat -tunnustuksen vuodesta 2016 lähtien. Osuuskauppana tavoitteemme on tehdä Pirkanmaasta parempi paikka elää. #pokkaajasydäntä

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan Osuuskauppa

”Pikatoimitusten myynti on räjähtänyt” – robojen, Woltin ja Foodoran kuljetusalueet laajenevat jälleen16.4.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Ruoan verkkokaupan pikatoimitusten eli robojen, Woltin ja Foodoran kuljetukset ovat Pirkanmaalla yhä kovassa kasvussa. Kysyntään vastataan kevään aikana, kun robot laajentavat reviiriään Niemenrantaan, Lempäälään ja Ylöjärvelle. Samoin Wolt kuljettaa kesään mennessä ruokaostoksia alle tunnissa Härmälänrannassa, Ylöjärvellä, Nokialla, Niemenrannassa, Tampereen keskustassa, Valkeakoskella, Lempäälässä, Kangasalla, Kaukajärvellä ja Leinolassa – Foodora puolestaan Lahdesjärvellä, Pispalassa, Kalevassa ja Nokialla.

”Hyvästi ahtaille käytäville, tervetuloa Sale Hakkari 2.0” – lempääläläiset saavat loppuvuodesta kokonaan uuden lähikaupan19.3.2025 07:30:00 EET | Tiedote

Lempäälässä osoitteessa Kuokkalantie 1 sijaitsevan Sale Hakkarin tilalle rakennetaan kokonaan uusi kauppa. Nykyinen myymälä palvelee keskiviikkoon 16.4. saakka, jonka jälkeen tila tyhjennetään ja purkutyöt aloitetaan. Upouusi Sale tulee tarkoittamaan asiakkaille raikasta ja tilavaa myymälämiljöötä sekä kolmanneksen isompaa valikoimaa – siis kaikin puolin sujuvampaa asiointia. Tavoitteena on juhlia Sale Hakkarin 2.0 avajaisia vielä tämän vuoden lopulla.

Osuuskaupan isot investoinnit Pirkanmaalla jatkuvat – henkilökunnalle tuhannen euron ylimääräinen tulospalkkio vuodesta 202413.2.2025 09:30:00 EET | Tiedote

Pirkanmaan Osuuskaupan (POK) vuoden 2024 liikevaihto oli 1 170,8 miljoonaa euroa, joka on 0,7 prosenttia enemmän edellisvuoteen verraten. Liiketulos oli 33,1 miljoonaa euroa. Uusien palveluiden ja verkoston kehittämiseen investoitiin 62 miljoonaa euroa. Bonusta maksettiin yhteensä 41,0 miljoonaa euroa. Osuustoiminnan ja asiakasomistajuuden vetovoima jatkui: POK:n asiakasomistajamäärä kasvoi 8 400 uudella jäsenellä. Henkilöstömäärä oli vuoden 2024 lopussa 3 200. Kaikki pokkilaiset palkitaan hyvästä tuloksesta tuhannen euron suuruisella* ylimääräisellä palkkiolla.

Häijään edullisin ruokakori on täällä – uusi S-market juhlii avajaisiaan koko loppuviikon30.1.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Pirkanmaan 28. S-market juhlii tänään Häijäässä avajaisiaan kello 10 alkaen. Odotetun kaupan valikoima on rakennettu palvelemaan niin lähialueen asukkaita kuin Porintien matkalaisiakin. Merkittävä arkea helpottava ja aikaa säästävä uusi palvelu löytyy tätä nykyä myös S-marketin pihasta: ruoan verkkokaupan noutolokerikko, johon voi tilata kerralla isommatkin ostokset. Vaikka uutta kauppaa on rakennettu paikoin pakkasessakin, myymäläpäällikköä lämmitti talvipäivinä rekrytoinnin suosio – hakemuksia kylän komeimpaan kauppaan satoi runsaasti.

Kolmeen Prismaan jättiuudistukset – pian herkutellaan palkituilla kebabeilla ja jonotuksen arvoisilla hittimunkeilla8.1.2025 07:30:00 EET | Tiedote

Koivistonkylän ja Lielahden Prismoissa on luvassa kevätsiivousta järeämmät toimet: molemmissa hypermarketeissa aloitettiin tällä viikolla mittavat muutostyöt, jotka valmistuvat juhannukseen mennessä. Samoin Pirkkalan Prisma uudistui marras–joulukuussa 2024. Kolmen toimipaikan remontit ovat kokonaisuudessaan noin 30 miljoonan euron investointi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye