Kesä ja uudet ravitsemussuositukset: Lidl tuo kasvipohjaista grillattavaa grillikansalle
Lidl tuo kesäksi runsaasti erilaisia kasvipohjaisia grillituotteita. Lidlistä löytyy kolmea eri vegaanista hampurilaispihviä, pippuripihviä, grillikasviksia ja hyllyiltä löytyy myös viime kesältä tutut grillitofut ja hittituote vege-ribsit. Loppuvuodesta 2024 julkaistiin uudet ravitsemussuositukset, joissa suositellaan pääasiassa kasvipohjaista ruokavaliota. Lidl haluaa kannustaa kuluttajia kohti kasvipohjaista ruokavaliota, ja yhtiöllä on tavoitteena tuplata kasviproteiinien myynnin osuus 2030 mennessä sekä lisätä kasvipohjaisten tuotteiden myyntiä 20 prosentilla.

Grillaus on olennainen osa suomalaisten kesänviettoa, ja yli 80 prosenttia suomalaisista aikoo grillata tänäkin kesänä. 29 prosenttia aikoo lisätä kasviproteiinien syöntiä tänä vuonna ja 25 prosenttia aikoo grillata tänä vuonna enemmän kasviksia tai kasviperäisiä tuotteita.* Kannustaakseen suomalaisia kohti kestävää ruokavaliota Lidl tuo myyntiin runsaasti eri grillattavia vegeproteiineja.
– Vegen grillaus on helppoa ja terveellistä! Grillaukseen saattaa vielä jollain liittyä ajatus raskaasta ja epäterveellisestä ruuasta, mutta meidän mielestä sen ei tarvitse olla näin. Tämä on ensimmäinen kesä uusien ravitsemussuositusten valossa, ja haluamme tarjota kuluttajille herkullisia, matalan kynnyksen vegetuotteita, joita jokaisen on helppo valmistaa grillissä. Olemme kehittäneet sellaisia tuotteita, joiden uskomme maistuvan sekasyöjille. Tuotteet sopivat toki kypsennettäväksi myös muualla kuin grillissä, eli ei tarvitse olla grillailija näistä nauttiakseen, kertoo Lidlin valikoimapäällikkö Siiri Oivanen.
Vegaanisia burgeripihvejä on luvassa peräti kolmenlaisia: perinteisen pihvin makuista, pellavan- ja kurpitsansiemenpihvi sekä linssi-pinaattipihvi. Luvassa on myös vegaanista pippuripihviä sekä edelliskesältä tutut grillitofut barbequen, sipulin ja gyroksen maussa. Viime kesän hittituote vege-ribsit löytyy myös tänä kesänä Lidlin hyllyiltä. Proteiinien kylkeen sopii grillikasvikset sekä vegaaninen lime-jalapeno uutuusmajoneesi.
– Hampparin ystäville on nyt runsaasti valinnanvaraa! Vegepihvimme sopivat mainiosti myös muihin aterioihin, kuten perunoiden tai salaatin kaverina. Ateriaan tuo mukavasti potkua uusi lime-jalapeno-majoneesimme, Oivanen vinkkaa.
Loppuvuodesta 2024 uudistuneet ravitsemussuositukset suosittelevat pääasiassa kasvipohjaista ruokavaliota. Lidlin tavoitteena on, että suomalaiset söisivät enemmän kasvipohjaisia tuotteita. Lidlillä on tavoitteena tuplata kasviproteiinien myynti sekä kasvattaa kaikkien kasvipohjaisten tuotteiden myyntiä 20 prosentilla 2030 mennessä. Kattavan vegevalikoiman tarjoaminen grillikauteen on yksi keino tavoitteen saavuttamiseksi.
Lisätietoja ja tuotenäytteet medialle: media@lidl.fi, 09 23456400
* Tulokset perustuvat Lidlin teettämään kyselyihin, joihin on vastannut yli tuhat suomalaista kuluttajaa. Vastaukset on kerätty 12/2024 ja 3/2025. Aineisto on suomalaista aikuisväestöä edustava otos.
Lidlin kesän 2025 vegaanisia tuotteita:
Pellavansiemen-burgeripihvi
2,39 €, | 2 kpl / 160 g
Vegaaninen pellavan- ja kurpitsansiemeniä sisältävä soijapohjainen pihvi.
Linssi-pinaattipihvi
2,39 € | 2 kpl / 160 g
Vegaaninen paneerattu linssi-pinaattipihvi. Esikypsennetty.
Burgeripihvi
3,99 € | 227 g / 2 kpl,
Herkkusienestä, soijajauhosta ja herneproteiinista valmistettu vegaaninen pihvi.
Pippuripihvi
5,99 € | 320 g / 2 kpl
Vegaaninen marinoitu kasviproteiinipohjainen pihvi.
Grillikasvikset
2,99 € | 500 g
Sekoitus kasviksia ja friteerattua perunaa, maustettu extra-neitsytoliiviöljyllä.
RIbsit
3,89 € | 190 g
Lidlin kesän 2024 hittituote, vegaaniset ribsit, tekee paluun hyllyille tänä kesänä.
Maustettu grillitofu
1,29 € | 180 g | sipuli, gyros, barbeque
Lidlin kesähitti grillitofu löytyy hyllyistä myös tänä kesänä.
Lime-jalapeno-majoneesi
1,99 € | 270 g | sydänmerkki | valmistettu Suomessa
Vegaaninen majoneesi tuo potkua ateriaan kuin ateriaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiKuvat










Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Onko tämä BCAA-juoma kesän hitti? – Kesäjuomissa maistuu sitrus, vadelma ja helppous23.4.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Lidl lanseeraa kesäksi uuden BCAA-juoman mandariinin maussa. Trendimaku sitrus maistuu muissakin juomauutuuksissa. Sitruksen ohella juomissa myös helppous kiinnostaa kuluttajia, joten Lidl tuo myyntiin helppoja juomaratkaisuja. Viime vuonna voimaan tullut alkoholilaki mahdollistaa uusia tuotteita: aiemmilta kesiltä tuttu 5 prosentin sangria löytyy Lidlin hyllyiltä tänä kesänä myös 7 prosentin vahvuisena.
Lidl etsii tuotesuunnittelijaa paistopisteelle – myyntiin Lidleihin ympäri maan22.4.2025 10:25:00 EEST | Tiedote
Lidl etsii suunnittelijaa paistotuotteelle. Kuka tahansa voi osallistua mukaan kilpailuun, jossa pääsee suunnittelemaan unelmiensa paistopistetuotteen. Voittajatuote tulee myyntiin kaikkiin Lidleihin ympäri Suomen. Voittajan valitsee ammattilaisraati, joka koostuu kotimaisen valmistajan ja Lidlin asiantuntijoista. Kilpailu on auki Lidlin verkkosivuilla 4.5. saakka.
Pääsiäinen on perinteiden ruokajuhla: hittimaku pistaasi kivunnut perinteisten makujen rinnalle17.4.2025 11:32:35 EEST | Tiedote
Pääsiäinen on merkittävä ruokajuhla, johon suomalaisilla on perinteensä. Suklaa on tärkein herkku, ja sitä syö suomalaisista pääsiäisenä yli 85 prosenttia. Mämmi jakaa mielipiteitä, ja se kuuluu reilun puolen pääsiäispöytään. Perinneherkkujen rinnalle on viime vuosina noussut hittimauksi pistaasi. Suomalaiset viettävät pääsiäistä pääasiassa kotona. Noin puolet nauttivat pääsiäisenä juhla-aterian kotona tai ravintolassa, kun taas toinen puolisko ei vietä pääsiäisenä erityisemmin ruokajuhlaa.
Takaisinveto: suklaassa salmonellariski4.4.2025 19:36:48 EEST | Tiedote
Lidl vetää myynnistä erän Way To Go -merkin maitosuklaata maussa mantelikaramelli & merisuola. Takaisinveto koskee vain tuotteita, joiden parasta ennen -päiväys on 19.2.2026. Takaisinveto tehdään, koska kyseisen erän tuotteissa on salmonellariski.
Takaisinveto: Feta-kanasalaatin auringonkukansiemenissä salmonellariski4.4.2025 16:16:56 EEST | Tiedote
Ruokavirasto on ilmoittanut eri toimijoiden takaisinvedoista, joissa auringonkukansiemeniä tai niitä sisältäviä tuotteita on otettu pois myynnistä. Tuotteissa ainesosana käytettyjen auringonkukansiementen raaka-aine-erästä on todettu salmonellaa muualla EU:ssa. Lidl vetää takaisin eriä Chef Select feta-kanasalaattia, joissa on käytetty raaka-aineena samaa auringonkukansiemenien erää. Takaisinveto koskee salaatteja, joiden viimeinen käyttöpäivä on 4.4.–10.4.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme