Sekasin-chatissa nuorten mieliä painaa epävarmuus syksystä

Myös edelleen jatkuvat koronaan liittyvät rajoitukset kuormittavat nuoria.
”Voimavarat sinnittelyyn alkavat olla nuorilla käytetty. Arkea kannattelevia rakenteita ja vertaisten seuraa ja tukea tarvitaan”, toteaa Sekasin Kollektiivin toiminnanjohtaja Satu Raappana.
Sekasin-chattiin tuli kesä-heinäkuuna aikana yli 25 000 nuorten yhteydenottoa. Tämän vuoden heinäkuu oli Sekasin-chatin kaikkien aikojen kiireisin kesäkuukausi. Yhteydenottajissa oli paljon 15-17-vuotiaita nuoria sekä 20-24-vuotiaita nuoria aikuisia. Chatista tukea hakevien nuorten aikuisten määrä on kasvanut jatkuvasti.
Myös loma-aikoina tarvitaan tukipalveluja
Yhteydenottojoen syyt liittyivät samankaltaisiin nuorten elämän kriiseihin ja pulmiin kuin muinakin vuodenaikoina: paha tai masentunut olo, ahdistus, ihmissuhdevaikeudet ja itsetuhoisuus sekä tarve keskustella turvallisen aikuisen kanssa.
”Nuorten avun tarve ei katso vuodenaikaa. Nuorilla tulee olla mahdollisuus helposti saatavilla olevaan tukeen myös kesälomalla, jolloin tukipalvelut ovat monelta osin kiinni. Sekasin-chatin yksi tärkeä arvo nuorille on se, että chat on auki vuoden jokainen päivä”, sanoo Sekasin Kollektiivin toiminnanjohtaja Satu Raappana.
Nuorten vapaa-ajan vietto eriytynyttä
Ajatus kivasta kesälomasta, jolloin on paljon tekemistä ja elämyksiä, on monelle nuorelle saavuttamaton unelma. Osa nuorista kokee erityistä painetta kesän vietosta: pitäisi nauttia, kun aurinko paistaa, mutta ei jaksa eikä pysty.
”Yhteiskunnassa tulisi kiinnittää ihan erityistä huomiota nuorten vapaa-ajan vieton eriytymiseen: toisilla loma- ja vapaa-ajat pursuavat tekemistä ja sosiaalisia suhteita, toisilta puuttuvat niin henkiset ja sosiaaliset voimavarat kuin taloudelliset mahdollisuudet aktiiviseen lomanviettoon”, toteaa Leena Suurpää Punaisen Ristin Nuorten turvataloilta.
”Jokaisella nuorella on oikeus turvalliseen aikuiseen, joka kuuntelee ja arvostaa nuorten ajatuksia ja huolia – juuri sellaisina kuin nuoret ne kokevat. Juuri tästä Sekasin-chat saa kiitosta nuorilta”, korostavat Raappana ja Suurpää.
Sekasin Kollektiivi on lukuisten toimijoiden yhteenliittymä, jonka yhteinen missio on, ettei kukaan nuori jää pahan olonsa kanssa yksin. Tuemme nuoria verkossa eri tavoin, kehitämme jatkuvasti olemassa olevia tukimuotoja ja kokeilemme uusia. Kohtaamme nuoria Sekasin-chatissa, ryhmä-chatissa ja Discord yhteisössä. Toiminnassa on mukana sosiaali-, terveys- ja nuorisoalan ammattilaisten lisäksi suuri joukko vapaaehtoistoimijoita. Sekasin Kollektiivin koordinaatiosta vastaa MIELI Suomen Mielenterveys ry, Suomen Punainen Risti, Setlementtiliitto sekä SOS-Lapsikylä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu Raappana
Toiminnanjohtaja, Sekasin Kollektiivi
p. 040 840 6681
satu.raappana@sekasin.fi
Leena Suurpää
Nuorten turvatalotoiminnan johtaja, Suomen Punainen Risti
p. 050 543 8251
leena.suurpaa@punainenristi.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
MIELI Suomen Mielenterveys ry tekee työtä mielenterveyden edistämiseksi ja ongelmien ehkäisemiseksi. MIELI ry puolustaa kaikkien yhtäläistä oikeutta hyvään mielenterveyteen. Järjestö koordinoi valtakunnallisen kriisikeskusverkoston toimintaa sekä edistää lasten, nuorten, työikäisten ja ikääntyneiden mielenterveyttä ja mielen hyvinvointia. MIELI ry:n toimintaa tuetaan Veikkauksen tuotoilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MIELI Suomen Mielenterveys ry
MIELI Kriisipuhelimeen vastattiin viime vuonna ennätykselliset 100 000 kertaa27.1.2025 03:00:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 MIELI Kriisipuhelimessa ihmisten hätään pystyttiin vastaamaan aikaisempaa useammin. Tämän mahdollisti vapaaehtoisten vastaamien puhelujen määrän kasvu. Jatkossa vapaaehtoisten määrää pyritään lisäämään entisestään valtakunnallisella verkkokoulutuksella.
Hallituksen alkoholipolitiikka on riski mielenterveydelle20.1.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Alkoholin saatavuuden lisääminen todennäköisesti pahentaa mielenterveyden ongelmia. MIELI ry on laatinut politiikkasuositukset, joilla voidaan vähentää alkoholin haittoja mielenterveydelle.
Sekasin-chat hakee tekoälystä ratkaisuja nuorten mielenterveyskriisiin15.1.2025 03:00:00 EET | Tiedote
Sekasin-chatissä on otettu käyttöön mielenterveystyön ammattilaisten kouluttama tekoäly ihmisavun rinnalle. Kyseessä on yksi Euroopan ensimmäisistä puhtaasti mielenterveystyöhön rakennetuista generatiivista tekoälyä hyödyntävistä chatbot-ratkaisuista.
Nuoriin liittyvät yhteydenotot kriisikeskuksiin ovat olleet tänä vuonna yhä murheellisempia4.12.2024 08:58:38 EET | Tiedote
Nuorten ja heidän läheistensä yhteydenotoissa MIELI ry:n kriisiauttamiseen toistuu nyt huoli avun saamisesta. Tilanteet vaihtelevat, mutta yleisesti aiheet ovat vakavia: syömishäiriöitä, itsetuhoisuutta, viiltelyä ja päihteitä.
Rahahuolet ja velkaantuminen kuormittavat – teemachat tarjoaa keskusteluapua29.10.2024 06:00:00 EET | Tiedote
Pitkittyneet taloudelliset haasteet, ylivelkaantuminen ja pienituloisuus kuormittavat yhä useamman perheen arkea ja mielenterveyttä. MIELI ry kokeilee teemachattia yhdessä Takuusäätiön kanssa, jotta yhä useampi hakisi taloushuoliinsa apua ja tukea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme