Smedsbyborna får ny fjärrvärmeleverantör och billigare pris

Vasa Elektriska har sedan tidigare ägt 20 procent av bolaget. Resterande 80 procent byter ägare till ett pris om 1,44 miljoner euro. I och med köpet övergår hela fjärrvärmenätet i Smedsby till den nya ägaren.
- Under de närmaste åren kommer vi att förstärka nätet och förbättra dess leveranssäkerhet, berättar Vasa Elektriskas fjärrvärmedirektör Markus Tuomala om planerna.
Nya möjligheter öppnas upp också för kunderna.
Förutom att priset i Smedsby blir billigare, kommer kunderna i området i sommar att få fjärravlästa mätare installerade. Det betyder att mätarställningar inte framöver behöver meddelas. Det här kontaktar bolaget berörda kunder om närmare. Kunderna får också möjligheten att välja en helt koldioxidneutral värmeprodukt.
Vasa Elektriska har inom sitt fjärrvärmeområde köpt spillvärme av företagskunder. Nu öppnas möjligheten att på det sättet ta del av den cirkulära ekonomin också i Smedsby.
Affären ger Vasa Elektriska 110 nya fjärrvärmekunder.
Nyckelord
Kontakter
Markus TuomalaDirektör för fjärrvärmeenheten
Vasa Elektriska Ab
Bilder

Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolaget Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 120 personer och omsättningen år 2019 utgjorde ca 153 milj. euro.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
Framgångsrik skyddsstrategi gav gott resultat – Nytt säljbolag skapar transparens26.2.2025 07:00:00 EET | Pressmeddelande
År 2024 uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 218,2 miljoner euro (198,7 M€). Koncernen lyckades klart förbättra rörelsevinsten, som steg till 44,5 miljoner euro (13,6 M€). Framför allt baserades det goda resultatet på en framgångsrik skyddsstrategi. I rörelsevinsten ingår också en försäkringsersättning på 11 miljoner euro. Koncernens rörelsevinstprocent uppgick till 20,4 % (6,8 %). Bolagets soliditetsgrad ökade till 51,9 procent (49,0 %). Bruttoinvesteringarna ökade också med över 50 procent från året innan och uppgick till 37,2 miljoner euro.
Vasa Elnät höjer nättjänstavgiften – Investeringsbehoven ökar20.2.2025 07:05:00 EET | Pressmeddelande
Vasa Elnät höjer samtliga nättjänstavgifter från början av april. Det skattebelagda priset får en höjning på 4,5 procent i snitt. I ett egnahemshus med eluppvärmning kan man i medeltal räkna med en ökning på cirka tre och en halv euro per månad. I en höghuslägenhet blir ökningen mindre än en euro per månad.
Vasa Elnät investerar 15 miljoner euro för att stärka elnätets kapacitet23.1.2025 07:05:00 EET | Pressmeddelande
I år kommer Vasa Elnät att utveckla elnätet med 15 miljoner euro på sitt distributionsområde. Utöver kabeldragning och sanering av luftledningar samt förnyelse av elstationer innehåller investeringssumman en reserv för den gröna omställningen. Med den bereder bolaget sig på att utöka elnätets bärkraft.
Viktiga energiinvesteringar20.11.2024 07:05:00 EET | Pressmeddelande
Under de tre första kvartalen 2024 uppgick Vasa Elektriskas omsättning till 139,3 miljoner euro (135,9 M€). Koncernens rörelsevinst ökade till 28,6 miljoner euro (-0,7 M€) och rörelsevinstmarginalen var 20,5 % (-0,5 %). I rörelsevinsten ingår en försäkringsersättning på sammanlagt 11 miljoner euro för turbinhaveriet vid produktionsanläggningen i Vasklot hösten 2022. Koncernens soliditetsgrad steg till 53,4 procent (49,6 %).
Marknadsdomstolen beslöt om elpriset – Vasa Elektriska anser beslutet är rätt25.10.2024 14:43:44 EEST | Pressmeddelande
Marknadsdomstolen har i dag beslutat att Vasa Elektriskas prishöjning av produkten Basel hösten 2022 gjordes i enlighet med gällande avtalsvillkor och förordningar. Marknadsdomstolen slopade konsumentombudsmannens yrkanden i sin helhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum