Yli 70 prosenttia kunta- ja hyvinvointialan työnantajista uskoo, että tekoäly lisää alan tuottavuutta
Kunta- ja hyvinvointialan organisaatioista 85 prosenttia hyödyntää tekoälyä vähintään jonkin verran. Vuosi sitten vastaava osuus oli 70 prosenttia.

Kunta- ja hyvinvointialan johtajat odottavat tekoälyn parantavan palveluiden laatua ja tehostavan toimintaa. Yli 70 prosenttia kunta- ja hyvinvointialuetyönantajista uskoo, että tekoäly parantaa alan palveluja ja lisää tuottavuutta.
Palvelut voivat parhaimmillaan tehostua niin paljon, että tekoäly voi tarjota ratkaisuja jopa henkilöstöpulaan. Tämä on mahdollista, koska tekoäly voi muun muassa tukea ammattilaisia rutiinitehtävissä, vapauttaa resursseja asiakastyöhön ja auttaa parantamaan työssä jaksamista.
Tulokset käyvät ilmi Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n tekoälykyselystä, jolla selvitettiin tekoälyn käyttöä kunnissa, hyvinvointialueilla ja näiden omistamissa yrityksissä.
Helmikuussa tehty kyselytutkimus osoittaa, että tekoälystä on vastaajien mukaan hyötyä esimerkiksi asiakaspalvelun parantamisessa, rutiinitehtävien nopeuttamisessa ja päätöksenteon tehostamisessa kunta- ja hyvinvointialalla.
Tekoäly automatisoi ja nopeuttaa töitä
Tekoälyn avulla asiakaspalvelusta voi tehdä sujuvampaa, päätöksenteon laatua voi parantaa ja hallinnollisia prosesseja voi automatisoida entistä tehokkaammin.
– Myös tiedolla johtaminen kehittyy, kun tekoälyn avulla voidaan tunnistaa kehityskohteita ja trendejä aikaisempaa tarkemmin, KT:n osaamisen ja koulutuspolitiikan asiantuntija Mertzi Bergman sanoo.
Tekoälyn käyttö kunta- ja hyvinvointialoilla lisääntyy nopeasti, sillä tekoälyä ainakin jonkin verran käyttäneiden organisaatioiden määrä on lisääntynyt vuodessa 70 prosentista 85 prosenttiin.
– Tekoälyn täysi hyödyntäminen vaatii tavoitteellista strategiaa, riittäviä resursseja ja henkilöstön kouluttamista, KT:n työmarkkinatutkija Piitu Parmanne sanoo.
Hän uskoo, että ne organisaatiot, jotka ottavat tekoälyn käyttöön suunnitelmallisesti, saavat siitä suurimman hyödyn palvelujen laadun ja tuottavuuden parantamisessa.
KT:n tekoälykysely:
-
Kyselyyn vastasi 412 johtajaa, asiantuntijaa tai henkilöstöhallinnon edustajaa.
-
Vastaajista 272 työskenteli kunnissa tai kuntayhtymissä, 62 hyvinvointialueilla tai hyvinvointialueyhtymissä ja 76 kunta-alan yrityksissä.
-
Kysely tehtiin helmikuussa 2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mertzi Bergmanosaamisen ja koulutuspolitiikan asiantuntijaKT / Henkilöstövoimavarojen kehittäminen
Puh:050 408 8076mertzi.bergman@kt.fiPiitu ParmannetyömarkkinatutkijaKT / Työmarkkinatutkimus
Puh:050 511 3774piitu.parmanne@kt.fiLiitteet
Tietoa julkaisijasta
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT on kunta- ja hyvinvointialan työnantajajärjestö ja työmarkkinakeskusjärjestö. Jäseniämme ovat kunnat, kuntayhtymät, hyvinvointialueet ja hyvinvointialueyhtymät sekä niiden omistamat yritykset.
Neuvottelemme alan työ- ja virkaehtosopimukset, kehitämme työelämää ja osallistumme lainvalmisteluun. Työmme on lakisääteistä, ja sitä tehdään virkavastuulla. Kunta- ja hyvinvointiala työllistää Suomessa joka viidennen palkansaajan. Tavoitteenamme on turvata suomalaisille laadukkaat hyvinvointipalvelut ja puolustaa veronmaksajien etua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Aikuiskoulutukseen löydettävä pysyvä ratkaisu, pilotin kohdennuksessa muistettava osaajapula-alat16.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
KT vaatii pysyvää ratkaisua aikuiskoulutuksen rahoitukseen ja muistuttaa, että tuki on kohdennettava jatkossakin aloille, joilla osaajapula on suurin.
Hyvinvointialueilla on täyttämättä yli tuhat lääkärintehtävää27.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Terveyskeskusten lääkäripula ei ole helpottanut, vaikka vakanssien määrää on lisätty. Toisaalta hyvinvointialueet ovat saaneet vähennettyä vuokralääkärien käyttöä.
Kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat tälle vuodelle poikkeuksellisia lomautuksia ja irtisanomisia: ”Puhutaan lama-ajan lukemista”20.3.2025 14:15:00 EET | Tiedote
Rahapulan lisäksi palvelujen järjestämistä vaikeuttaa hyvinvointialueilla eniten ministeriöiden tiukka ohjaus. Myös palveluverkkoa joudutaan karsimaan.
Kutsu: Millaisia henkilöstösäästöjä kunnat ja hyvinvointialueet suunnittelevat vuodelle 2025?13.3.2025 10:48:01 EET | Kutsu
Paljonko lomautuksia ja irtisanomisia kunnissa ja hyvinvointialueilla ennakoidaan? Mitä henkilöstösäästöjä tehtiin vuonna 2024? Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n uusi toimitusjohtaja Henrika Nybondas-Kangas kertoo lisäksi, mistä lähtökohdista työnantajat lähtevät työmarkkinaneuvotteluihin.
KT kiirehtii suojelutyötä koskevia lakimuutoksia4.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suojelutyön turvaava lainsäädäntö tulee saada pian voimaan, jotta elintärkeät sosiaali- ja terveyspalvelut voidaan varmistaa myös työtaistelun oloissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme