Lapsettomien yhdistys Simpukka: Lapsettomuushoidot kaupan alan TESissä kertovat perhemyönteisyydestä

Jaa

Lapsettomien yhdistys Simpukka ry pitää lapsettomuushoitojen nostamista kaupan alan työehtosopimukseen ilahduttavana. Lapsettomuushoitojen läpikäyminen on usein raskas prosessi henkisesti ja fyysisesti. Työnantajan perhemyönteisyys voi vaikuttaa merkittävästi työntekijän hyvinvointiin.

Lapsettomien yhdistys Simpukka: Lapsettomuushoidot kaupan alan TESissä kertovat perhemyönteisyydestä

Tahattoman lapsettomuuden asiantuntija- ja vertaistukiorganisaatio Lapsettomien yhdistys Simpukka pitää lapsettomuushoitojen nostamista työehtosopimuksiin erittäin merkityksellisenä asiana. Juuri nuijittuun kaupan alan työehtosopimukseen kirjattiin oikeus osallistua palkattomasti lapsettomuushoitoihin liittyviin tutkimuksiin.

Työnantaja viestii työehtosopimuksen kautta arvopohjaansa.

”Työnantaja voi edistää työhyvinvointia ja perheystävällisyyttä muun muassa tekemällä näkyväksi sen, että lapsiperheellistymisestä, lapsitoiveista ja lapsettomuushoidoista on lupa puhua. Kaupan alan TES nostaa esille sen, että työntekijällä on oikeus palkattomaan poissaoloon lapsettomuushoitojen ajalta. TESiin kirjoitetut sanat ovat monelle lasta toivovalle erittäin merkityksellisiä ja voivat osaltaan edistää lapsitoiveiden toteutumista”, kiittää Lapsettomien yhdistys Simpukan toiminnanjohtaja Piia Savio.

Lapsettomien yhdistys Simpukka oli mukana kaupan alan TES-yhteistyössä.

Tahaton lapsettomuus on kriisi

Tahaton lapsettomuus on kriisi, jossa vuorottelevat tunteet toivosta suruun ja pettymykseen. Kokemus vaikuttaa voimakkaasti kokijansa kehoon, mieleen, työelämään, talouteen ja tulevaisuuden suunnitelmiin. Joka viides hedelmällisessä iässä oleva Suomessa kohtaa tahattoman lapsettomuuden. Lukuna määrän on arvioitu olevan 300 000.

Lapsettomien yhdistys Simpukan tutkimuksen (2021) mukaan tahattomasti lapsettomat kokevat työelämässä syrjintää sekä lapsettomuuden että lapsettomuushoidoissa käymisen vuoksi.

Lapsettomuushoitojen läpikäyminen on usein erittäin raskas prosessi henkisesti ja fyysisesti. Kuormitusta lisää tarkasti ajoitettujen hoitojen usein hankalasti työelämään sopivat aikataulut. Työnantajan ymmärrys ja joustavuus ovat ensisijaisen tärkeitä työntekijän kokonaisvaltaiselle hyvinvoinnille.

”Historiallisesti alhaisen syntyvyyden aikana työnantaja voi tukea lapsiperheellistymistä pienilläkin teoilla. TESiin nostetut sanavalinnat vahvistavat perhemyönteisyyttä ja tukevat työntekijän hyvinvointia. On hienoa, jos TES osaltaan vähentää lapsettomuushoitoihin liittyvää henkistä kuormaa ja huolta. Jo se, että asiaa ei tarvitse salata, voi olla työntekijälle valtavan helpottavaa. Työehtosopimus voi näin toimia työntekijän turvana”, Savio sanoo.

Lapsettomuushoidot huomioivia sopimuksia

Simpukka ry:n tiedossa on myös muutamia muita työehtosopimuksia, jotka huomioivat lapsettomuushoidot.

Digitaalisen muutoksen asiantuntija Gofore Oyj:n tammikuussa 2022 julkaiseman yrityskohtaisen TESin mukaan työntekijä saa palkan ajalta, kun käy joko itse tai puolisonsa kanssa lapsettomuushoidoissa tai on niistä johtuvan työkyvyttömyyden vuoksi estynyt tekemästä työtään. Simpukka ry oli mukana TES-yhteistyössä.

Suomen Kansallisteatterin tekniikkaa ja vastaavia koskevaan työehtosopimukseen linjattiin keväällä 2022 palkanmaksu lapsettomuushoitojen ajalta. Työehtosopimuksessa lapsettomuushoitojen vastaanottamisesta johtuva sairausloma on palkallista, jos aikaa ei ole saatu työajan ulkopuolella.

Digitaalisten palveluiden ja kokonaisuuksien asiantuntijaorganisaatio Siili Solutionsin yrityskohtaiseen TESiin linjattiin 1.4.2023 lapsettomuushoitoihin osallistumisen korvaus.

Teknologia-, data- ja designyhtiö Solitan elokuussa 2023 julkaisemassa yrityskohtaisessa TESissä sairausajalta maksetaan palkka edellyttäen, että työntekijä on sairauden, tapaturman, lapsettomuushoidon tai sukupuolenkorjaushoidon vuoksi estynyt tekemästä työtään. 

Työelämäpaketti Simpukan sivuilla

Simpukka ry on mielellään mukana työelämään liittyvässä yhteistyössä tuomassa asiantuntijanäkemystä sekä viestiä tahatonta lapsettomuutta kokeneilta. Simpukan työelämäsivuilta löytyy lisätietoa muun muassa sairauslomakäytännöistä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lapsettomien yhdistys Simpukka ry

Ammattilaiset: Syntyvyyskriisin ratkaisemiseksi tarvitaan hedelmällisyyden ja syntyvyyden osaamiskeskus14.11.2024 08:46:30 EET | Tiedote

Hedelmällisyyden ja syntyvyyden osaamiskeskus, hedelmällisyystieto koulujen opetussuunnitelmaan, lisää rahaa hedelmöityshoitoihin, kampanja sukusolujen luovuttamisesta, Kela-korvaukset koskemaan kaikkia hedelmöityshoidoissa käyviä? Suomalaisten lapsitoiveen tukeminen -keskustelutilaisuus kokosi 12.11. Eurooppasaliin ammattilaisia ja päättäjiä keskustelemaan syntyvyydestä, hedelmöityshoidoista ja lapsitoiveesta.

Kun machomies astuu huoneeseen, kaikki naiset tulevat raskaaksi - onko lisääntymiskyvytön mies muiden silmissä vähemmän mies?8.11.2024 10:41:43 EET | Tiedote

Miehen lapsitoive ja tahaton lapsettomuus ovat yhteiskunnassa yhä huonosti tunnistettuja. Yhdenvertaisen lapsitoiveen mahdollistamisen eteen tarvitaan asennemuutos, miehen lapsettomuussurun ja tuen tarpeen huomioiminen sekä sijaissynnytyksen salliminen. Lapsettomien yhdistys Simpukan paneelissa 6.11.2024 keskustelivat Ville Niinistö, Niko Uusi-Simola, Mio Kivelä ja Tuomas Keski-Kuha.

“Pitääkö minun tulla näyttämään, miten niitä lapsia tehdään?” Tahattomasti lapsettomat miehet saavat loukkaavia kommentteja29.10.2024 07:00:00 EET | Tiedote

Lasta toivovat miehet kohtaavat naureskelua ja asiattomia kommentteja. Lapsettomien yhdistys Simpukka ry muistuttaa, että tahaton lapsettomuus on syvä kriisi myös miehelle. Miehen lapsitoive -keskustelupaneeli 6.11.2024 tuo esille erilaisia lapsettomuuskokemuksia. Paneelissa ovat mukana Ville Niinistö, Niko Uusi-Simola, Mio Kivelä ja Tuomas Keski-Kuha.

Pohjoismaiset lapsettomuusjärjestöt ovat huolissaan syntyvyydestä: “Nuoret eivät tiedä tarpeeksi hedelmällisyydestä”15.10.2024 06:00:00 EEST | Tiedote

Pohjoismaiset lapsettomuusjärjestöt The Nordic Fertily Network -yhteistyöverkostosta ovat huolissaan syntyvyydestä ja nuorten hedelmällisyystiedosta. Lapsettomien yhdistys Simpukka toivoo hedelmällisyystiedon lisäämistä peruskoulun ja toisen asteen opetussuunnitelmaan. Nuoret tarvitsevat tietoa hedelmällisyyteen vaikuttavista tekijöistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye